2002. június
Idén nyáron Cipruson nyaraltam.
Egy hetet töltöttünk Larnaca-ban négyen, Bea, Sanyi András és én. A társaságot Bea rántotta össze. Mint ahogy korábban is, most is megosztom élményeinket az érdeklődőkkel.
Hát kezdjük az elején. Szóval odáig minden rendben ment, hogy befizettük a szállást és a repülőutat. Az már egy kicsit furcsa volt, hogy a 6:30-as ferihegyi induláshoz miért kell 4 órakor kint lennünk, de gondoltuk, az iroda biztosan jobban tudja. Persze 4 órakor még senki nem volt ott… Végül negyed hat környékén megérkezett a hölgy, aki adminisztrációs hibára hivatkozva sűrű bocsánatkérések közepette végre odaadta a jegyeket.
Irány Larnaca!
Mielőtt megérkeznénk, vázlatosan leírom, hogy mit érdemes tudni Ciprusról;
Cipruson az első ismert település már Kr.e 7000 környékén létrejött. A kerámia gyártás Kr.e 5000 után alakult ki.
Kr.e 2500 után kezdték kitermelni a sziget rézkészletét, ami komoly fejlődéssel járt együtt, miután a kereskedelem felerősödött a Közel-Kelettel és Egyiptommal. Innen ered a rézérc latin neve (aes cyprium). A sziget egyébként a ciprus növényről kapta nevét, amit görögül Küparisszosznak hívnak.
A Kr.e 1400-as évek után Görögországból érkeztek kereskedők a szigetre, akik magukkal hozták a görög nyelvet és a vallásukat is. Ebben az időben épült Paphos, Salamis, Kition, és Kourion is. Ettől kezdve a sziget erősen hellenisztikussá vált.
A szigeten járt még Nagy Sándor is, Krisztus korában a Római Birodalom része volt. Oroszlánszívű Richárd 1191-ben legyőzte Isaac Comnenust és elvette tőle Cyprust, majd egy év múlva eladta a Templomos Lovagoknak 100000 dínárért, akik továbbadták Guy de Lusignan-nak – egy keresztes lovagnak.
A sziget közlekedésében nyomot hagyott az 1878-1960 közötti brit fennhatóság is, mivel a szigeten balkézszabály van.
A legutóbbi történelmi esemény az 1963-as török megszállás volt, amikor Törökország a sziget egyharmadát elfoglalta. Ez az állapot azóta is fennáll, így a sziget két részre szakadt.
A két terület közt kizárólag a fővárosban van egy átkelőhely, azonban ügyelni kell arra, hogy ha a török területen belepecsételnek az útlevélbe, a görög hatóságok határsértőnek minősítik a gyanútlan turistát és kitoloncolják az országból.
A főváros megszállása miatt sokmindent új helyre kellett költöztetni. Például ekkor épült Larnaca mellett a repülőtér ami ma a sziget legforgalmasabb repülőtere. A legtöbb látványosság a déli partszakaszon található és információim szerint a török terület meglehetősen elhanyagolt állapotban van.
Hát nagyjából ennyit ízelítőül a szigetről, és most nézzük, hogy indult a nyaralás!